Trenérská skupina Rosteme společně pokračuje ve své aktivitě. Atraktivní témata, zahraniční účast i pozvání trenérů Sportovních středisek. Opět pouze v online prostředí, nicméně už s vyhlídkou červnového víkendového workshopu “na živo”.
Pro druhý rok projektu Elišky Maixnerové a Kateřiny Hejdrychové ve spolupráci s Trenérsko-metodickou komisí ČBaS, jehož smyslem je sportovní i osobní rozvoj trenérů, zněly lednové plány jasně. Naplánovat workshopy v klasické podobě v hale, ale současně být připraveni na záložní variantu v případě přísnějších pandemických opatření.
S ohledem na situaci v České republice se druhá z možností ukázala jako ta jediná možná a trenéři RoSpolu se mohli “potkat” pouze ve virtuálním prostředí. Tři online setkání, pět zajímavých témat, čtrnáct českých trenérů, navíc dva kouči ze Slovenska. Dále také nabídka účasti pro trenéry ze Sportovních středisek na jednom z workshopů.
“Při volbě témat se nám, věřím, že vhodně, podařilo reflektovat potřeby trenérů, které se odvíjí od omezených tréninkových možností. Pandemie nám tak dala více prostoru zaměřit se na teoretická témata či příklady tréninků, které můžeme s hráči a hráčkami dělat i na dálku,” upřesňuje Eliška Maixnerová.
Úvodní únorové setkání nabídlo dvě čistě sportovní témata. Kateřina Hejdrychová připomněla teorii sportovního tréninku a upozornila na vývojové aspekty přípravy mládeže, Tomáš Krajča ukázal, jak se orientovat v plánování sportovní přípravy. To si mohli trenéři vyzkoušet ve zkrácené podobě a ve dvojicích přímo během workshopu.
Tvorba plánu se ukázala jako výrazné a obsáhlé téma, tudíž se jeho vyhodnocení přelilo také do druhého workshopu, který se konal na začátku března. Na toto “online” setkání byli pozvaní také trenéři Sportovních středisek. Rozšířená skupina posluchačů si pak mohla vyslechnout informacemi nabitou přednášku Josefa Rubáše na téma video rozboru a začlenění této činnosti do komplexní sportovní přípravy.

Aby mohl trenér své znalosti a zkušenost efektivně a vhodně předávat svému svěřenci, měl by také co nejlépe ovládat komunikační a prezentační dovednosti. Na třetí online workshop byl proto přizván badmintonista a zároveň lektor David Pokorný, jenž trenéry provedl umem prezentování. Eliška Maixnerová se ve druhé části věnovala vhodným, ale také nepatřičným způsobům komunikace.
Věděli jste například, že použitím ironických narážek typu “To je náš génius! Ty ses teda vyznamenal!” můžete mladého sportovce ohrozit šikanou v kolektivu? Oproti tomu efektivní komunikace je založená na empatii, možnosti výběru, popisu smyslu či pouhém konstatování.
Trenéři RoSpolu by měli mít před sebou ještě zmíněný víkendový workshop: “Všichni bychom si přáli potkat se naživo. Stejně tomu bylo v loňském roce, kdy to bylo skvělé předání zkušeností. Máme nespočet témat a tipů, které spolu chceme probrat, ale potřebujeme si je vyzkoušet již přímo na badmintonovém kurtu. Budeme tedy doufat, že vše vyjde,” konstatuje Kateřina Hejdrychová.
Dvouletý projekt Rosteme společně bude na podzim u svého konce. O pokračování projektu vás organizátorky budou informovat i nadále.