Velkou příležitostí vidět nejlepší badmintonisty světa znovu v akci je prestižní Sudirman Cup. Soutěž smíšených týmů, která každé dva roky zaujímá místo v turnajovém kalendáři. Letošní 17. ročník byl přesunutý z čínského města Suzhou na sever Evropy. Kvůli covidovým opatřením se tak čínští obhájci nemůžou představit doma, i tak zůstávají největšími favority na zisk dalšího, v pořadí už 12. zlata.
Finské město Vantaa se už podruhé během krátké doby stalo centrem vrcholného turnaje smíšených družstev. Po kontinentálním šampionátu, kterému kralovali Dánové, si na jih Finského království daly dostaveníčko také nejlepší světové celky, a to právě na přelomu září a října.
S jednou výjimkou – Francie – která se turnaje neúčastní. V novém atraktivním formátu, ve kterém bojuje šestnáct celků ve skupinách, z kterých postupují dál dva nejlepší do vyřazovací části, se po olympijské odmlce opět prezentují světové hvězdy.
Koho na turnaji, který má už některé skupinové zápasy za sebou, můžeme vidět?
Hned ve skupině A se představuje Čína. Velký favorit na celkový triumf, což ostatně ukázal už v prvních dvou utkáních, ve kterých bez ztráty setu zdolal domácí Finsko i nebezpečnou Indii.
V sestavě nechybí olympijská vítězka z Tokia Chen Yu Fei ani pár Wang Yi Lyu, Huang Dong Ping, který zvítězil pod pěti kruhy v mixu.

Ve skupině B by měla svojí vyrovnaností dominovat Jižní Korea, která si v prvním utkání poradila s Německem, které je dlouhodobě považováno za jednu z nejsilnějších evropských zemí. Tchaj-wan by byl ve skupině ještě asi mnohem větším aspirantem na prvenství než právě reprezentace Koreji. Ostrovní země ale nepřivezla do Vaanty olympijské hrdiny. Stříbrnou Tai Tzu Ying ani deblové krále z tokijských her Lee Yanga a Wang Chi Lina.
Mistři Evropy z Dánska by se chtěli probojovat do svého třetího souboje o titul na Sudirman Cupu. Generace kolem Viktora Axelsena na podobný úspěch stále čeká, poslední finálový souboj s Čínou v roce 2011 se ještě točil kolem Petera Gadeho...
Dánové vstoupili do turnaje výborně, po jasných výhrách nad zástupci ruského badmintonu a Kanadou je čeká první velký střet, soupeřem v boji o první místo ve skupině jim bude Indonésie, která má papírově ještě lepší sestavu. Nechybí jí Anthony Ginting, oblíbení “Minions“, nebo také skvělý mix Praveen Jordan, Melati Oktavianti. Třešničkou na dortu je pak také účast indonéských národních celebrit, čerstvých olympijských šampionek Greysie Polii a Apriyani Rahayu.

Japonsko, země, která chce dát zapomenout na naprosto tragické výsledky na domácích olympijských hrách. Ve Vaantě mají také oni vynikající sestavu. Hrát by měl Kento Momota, Nozomi Okuhara, Akane Yamaguchi, nebo skvělý ženský debl Mayu Matsumoto, Wakana Nagahara. Pokud se jim nepodařilo načasovat formu na Tokio, třeba přijde velký úspěch právě na severu Evropy. Kádr na to papírově zástupci ze Země vycházejícího slunce bezpochyby mají.
Ve skupině D by právě Japoncům měli udělat největší vrásky jiní Asiaté, konkrétně Malajci, kteří mají v kádru i vítěze letošního All England Open Lee Zii Jia.
O tom, jak celý turnaj v novém formátu dopadne, se dozvíme po finálovém zápase, jenž se odehraje v Energia Areně 3. října.
Turnaj můžete výsledkově sledovat zde.
Živé livestreamy pak najdete pod tímto linkem.badmintonwire