Lektorská rada by ráda blíže představila systém vzdělávání, který je aktuálně nastaven v českém badmintonu. Bude se jednat o třídílnou sérii, kdy první díl se věnuje školení trenérů III. třídy, které je provázáno s mezinárodní úrovní Coach Level 1 (CL1) a také školení trenérů II. třídy, které je provázáno s mezinárodní úrovní Coach Level 2 (CL2). Další dva díly série se věnují IV. třídě, I. třídě a diplomovanému trenérovi.
III. třída a Coach Level 1
Školení je určeno pro trenéry se IV. trenérskou třídou, kteří mají zájem se dále vzdělávat, dosáhli věku 18 let, mají minimálně dvouletou praxi nebo pro hráče do 30. místa na žebříčku v jakékoliv disciplíně v kategorii dospělých a do 15. místa v kategorii U19 (nejpozději do 5 let od tohoto umístění) - po splnění všech podmínek pro získání licence. V současnou chvíli je tato třída podmínkou pro zisk Sportovního střediska (SpS). Délka školení III. třídy a CL1 je podle směrnice o registrovaných trenérech 36 výukových hodin, jedná se tedy o dva víkendy a následně jeden den věnovaný zkoušení.
Hlavním přínosem a záměrem školení je pochopení a praktické využití progresivních cvičení, příprava tréninkové jednotky a technika základních úderů. Všechny tyto znalosti a dovednosti se zkouší na závěrečné zkoušce, jejíž kritéria jsou daná Badminton World Federation (BWF)/Badminton Europe (BEC). V tuto chvíli je odlišná úroveň pro zisk III. třídy a CL1. Zisk CL1 je určen kritérii BWF/BEC a je těžší kritéria splnit a licenci získat. Nižší úroveň má III. trenérská, která je důležitá např. s ohledem na krajské dotace pro oddíly a kluby. Do budoucna se plánuje sjednocení a tedy zpřísnění pouze podle BWF/BEC.
Kvalifikace trenéra III. třídy se prodlužuje na základě potvrzení mateřského klubu či oddílu o trenérské aktivní činnosti, absolvování doškolení, kterého se trenér zúčastní 1x za 5 let a zároveň po zaslání poplatku ČBaS za prodloužení licence (směrnice ČBaS čl 4, bod 4).
V rámci doškolení by trenéři měli absolvovat semináře, které jsou k tomu určené. V minulém roce to bylo např. 5 seminářů s Oscarem Martínezem, Badmintonová konference, účast na konferenci pořádané Českým olympijským výborem či jinou obdobnou institucí. Vždy je to závislé na aktuálním směřování a možnostech TMK.

II. třída a Coach Level 2
Školení je určeno pro trenéry III. třídy, kteří mají také mezinárodní certifikaci CL1, dosáhli minimálního věku 21 let a mají dva roky praxe od úspěšného ukončení III. třídy. V současnosti je tato licence jednou z podmínek, kterou by měl splňovat trenér pracující ve Sportovním centru mládeže (SCM), nicméně vše je závislé na systému a vizi TMK. Délka školení II. třída a CL2 je podle směrnic rozdělena na obecnou a speciální část. Obecnou část si zajišťují trenéři sami, speciální část zajišťuje ČBaS. Tato část trvá 123 výukových hodin.
V současné době může trenér obecnou část absolvovat na Fakultě tělesné kultury a sportu Univerzity Karlovy v Praze, Fakultě sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně nebo v rámci vzdělávání ČOV, VOŠ ČUS či jiných. Aktuální termíny můžete sledovat v Aktualitách lektorské rady. Novinkou je další možnost, kde získat obecnou část II. trenérské třídy. V rámci Badmintonové konference proběhlo setkání vedení TMK a vedení Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci a došlo k vzájemné dohodě. Od podzimu bude tedy možné se přihlásit na obecnou část do Olomouce. FTK jde jinou cestou než předešlé dvě zmiňované školy. Školení je zaměřené na konkrétní sporty, nikoli obecně na všechny sporty. Jelikož badmintonových trenérů není tolik, dostali jsme možnost poslat max. pět trenérů na obecnou část, která bude společná se stolním tenisem. Celá obecná část bude více zaměřená právě na tyto dva raketové sporty. První část školení probíhá online v termínech 3. 10., 5. 10., 17. 10., 19. 10. 2022 v čase 18:00 - 20:00. V termínu 16. - 18. 11. 2022 proběhne praktická část v Olomouci. Je zvykem, že se první den začíná zhruba v 17 hodin. Pokud máte zájem o více informací, vyplňte formulář v Aktualitách lektorské rady.
Speciální část se skládá ze dvou oblastí. První oblast je totožná z výukovým modulem CL2, kdy se můžeme jako český badminton chlubit tím, že jako jedni z prvních v Evropě máme sjednocené mezinárodní a národní vzdělávání. Tato oblast je zakončena zkouškou, kde nároky na její úspěšné absolvování jsou vysoké a uchazeči jsou zkoušeni lektory CL2, vyškolenými odborníky z BWF/BES. Od BWF/BEC jsou daná kritéria, která je třeba při zkoušení zohlednit. Druhou oblastí školení tvoří česká II. třída, která obsahuje další témata schválená MŠMT a Shuttle Time tutor. K zisku II. trenérské třídy je třeba docházka, aktivní zapojení, úspěšné absolvování závěrečného testu, účast na zkoušce CL2. Hlavním přínosem tohoto školení je pochopení a praktické využití taktických cvičení, práce s ročním tréninkovým cyklem a technika klamavých úderů.
Kvalifikace trenéra II. třídy se prodlužuje na základě potvrzení mateřského klubu či oddílu, případně ČBaS o aktivní trenérské činnosti, absolvování doškolení, kterého se trenér zúčastní 1x za 5 let a zároveň po zaslání poplatku ČBaS za prodloužení licence (směrnice ČBaS čl 4, bod 5).
V praxi je možnost získání prodloužení licence obdobná jako u III. Třídy, nicméně je třeba větší objem k tomu, aby mohla být licence prodloužená. Další vítanou možností je, že tito trenéři vedou školení III. nebo IV. třídy.
V případě dalších otázek nebo nejasností ohledně vzdělávání III. a II. trenérské třídy kontaktujte Elišku Maixnerovou (lektorskarada@czechbadminton.cz).
Autor: Eliška Maixnerová