Už v pátek začíná v hale orlovského gymnázia tradiční Mezinárodní mistrovství České republiky juniorů, který badmintonisty z celého světa přivítá už po sedmadvacáté v řadě, čímž se řadí mezi světové unikáty. Zkušenému organizačnímu týmu nevelí nikdo jiný než předseda oddílu TJ Orlová Lutyně a člen Síně slávy ČBaS Jan Tobola. Toho jsme požádali o předturnajový rozhovor.
Oblíbený juniorský turnaj začíná už tento pátek, jak finišují přípravy? Dostavily se nějaké problémy nebo jde všechno hladce a podle představ?
Poslední dny před turnajem probíhají jako každý rok. Museli jsme znovu řešit nějaké opožděné přihlášky nebo žádosti ubytování, třeba Indové žádali o ubytovací kapacity navíc ještě v pondělí, přitom uzávěrka byla před dvěma týdny. Co se týká haly, tak teď sbírám posily na čtvrtek, kdy se budou stavět kurty a všechno ostatní vybavení v tělocvičně. Máme naštěstí velkou pomoc od rodičů, zejména bych ale rád poděkoval Janě Kovačičové, která je každoročně nejdůležitější osobou při organizaci ubytování, dopravy, stravy, apod. Bez ní by turnaj neproběhl.
Znovu je soutěži velké množství českých hráčů, mnoho z nich bude dokonce plnit roli vysoko nasazených favoritů. Co od české výpravy očekáváte a na koho se nejvíce těšíte?
Rád bych samozřejmě viděl co nejvíce českých hráčů v nedělních zápasech. To byla i základní myšlenka turnaje a proto pořád to děláme, aby se čeští hráči mohli srovnat se zahraničním badmintonem i u nás a nemuseli podnikat jen drahé zahraniční výjezdy. Určitě jsem zvědavý, jak si povedou nasazení Češi, ať už se jedná o Lucku Krulovou nebo Kateřiny Koliášovou a Osladilovou v deblu.

Do Orlové skoro každý rok přijíždějí i asijské výpravy, loni turnaji dominovala skupina Japonců, letos uvidíme v akci třeba Indy nebo Malajsijce. Přihlášení jsou dokonce i hráči z Kataru nebo Nového Zélandu. Jak si pochvalujete zahraniční účast?
Určitě se dá čekat velký boj mezi hráči z Asie, ať už se jedná o Indy, Malajsijce nebo hráče ze Singapuru. Výprava z Malajsie dominovala i v minulých letech, takže se na ně těším. Zrovna jejich tým měl ale malé problémy s vízy. Oni samotní sice víza do Česka nepotřebují, mají ale kouče z Indonésie, takže nastaly malé komplikace. Vše se naštěstí vyřešilo.
Turnaj v Orlové je znám nejen dobrou organizací, ale také nevyzpytatelným počasím. Jeden rok je patnáct stupňů, jindy zase sněží. Jak to vidíte letos?
Samozřejmě bude sněžit! Neočekávám nic jiného. Už během týdne je to počasí hodně drsné, takže určitě překvapený nebudu, pokud znovu uvidím indické hráče v pantoflích, jak se prodírají sněhovými závějemi. Naše listopadové počasí překvapilo už několik zahraničních výprav.
V rozhovoru před MMJČR nesmí chybět otázka, jak dlouho ještě hodláte turnaj pořádat? Letos se koná už 27. ročník a už několik let říkáte, že je to poslední rok...
Kdyby nám jeden rok nezhatil covid, už bychom měli 28. ročník. Budoucnost turnaje už nezáleží jen na mně, ale na celém týmu a zejména na Janě, která je klíčovou osobou. Pokud ta nebude chtít pokračovat, turnaj už neuspořádáme. Moji poslední vizí, kterou už pravděpodobně nepřekročím, bude 30. ročník. To bych si dokázal představit.

Bez podpory města by se turnaj pravděpodobně nehrál. Sdílí s vámi nadšení pro turnajovou tradici i lidé v zastupitelstvu?
Od města máme peníze slíbené na další dva roky. Počítají s námi a hodně nás podporují. Cení si tohoto turnaje, děláme Orlové dobré jméno. To Orlová potřebuje, protože různé republikové ankety nejsou úplně v náš prospěch (smích).
Co byste na závěr popřál českým hráčům?
Českým hráčům bych samozřejmě popřál co nejlepší výkony, aby co nejvíce medailí zůstalo na domácí půdě. Závěrem určitě musím poděkovat všem, kdo se na organizaci turnaje každoročně podílejí a dělají tu mravenčí práci, která často není vidět. Lidé jako Luboš Jurčík nebo Hanka Morcinková s námi turnaj dělají už dlouhou řádku let a bez nich by se to prostě dělat nedalo.
MMJČR začíná v pátek prvními koly smíšené čtyřhry. Rozpis zápasů a výsledky z turnaje najdete zde >>>