Poslední dny naznačují blížící se celospolečenskou úlevu v dosavadních pandemických omezení. Lze tedy předpokládat, že v blízké době dojde také k dlouho očekávanému obnovení možnosti amatérského sportování. Trenérsko-metodická komise proto připravila třídílný metodický mini-seriál “Zpátky na badminton”, který v následujících dnech poskytne trenérům i sportovcům doporučení, jak v souladu s legislativními opatřeními postupovat při obnovení sportovní přípravy.
Kdy přesně "soudný den návratu" pro český amatérský sport nastane, můžete sledovat na stránkách České unie sportu, jejíž aktivním členem je i Český badmintonový svaz.
Ruku v ruce s metodickým doporučením jde také vzdělávání, které je pro trenéry připraveno v podobě dvou jarních školení. Podrobnosti včetně přihlášek naleznete zde.
Veškeré materiály byly vytvořeny na základě dostupných informací ze zdrojů opírající se o odborné publikace, které připravila Česká společnost tělovýchovného lékařství. Současně je mimo jiné v dokumentech čerpáno z doporučení Ministerstva zdravotnictví a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Informace v dokumentu jsou uvedeny pouze jako doporučení, kdy předpokládají odbornou erudici trenéra a jeho realizačního týmu, stejně tak jejich individuální přístup ke sportovci a spolupráci s lékařským dozorem.

OBECNÉ ZÁSADY PRO NÁVRAT KE SPORTU
1. Prioritou je zdraví, ne výkon
V návratu ke sportu je nutné mít na paměti hlavně zdraví sportovce. To se odvíjí od průběhu onemocnění covid, ale také od délky výpadku tréninkové přípravy v závislosti na možném znemožnění vhodných tréninkových podmínek kvůli pandemickým restrikcím. Nechtějte po sportovci okamžité maximální výkony, berte v potaz jeho zdraví a naplánujte své (i jeho) sportovní výkonnostní cíle do pozdější doby.
2. Přistupujte individuálně
Ať už sportovec prodělal či neprodělal onemocnění covid-19, je nutné k němu přistupovat individuálně. Eliminují se tak zdravotní rizika vyplývající z nízké či žádné sportovní přípravy během pandemických restrikcí.
U sportovců, kteří prodělali onemocnění covid-19, je nutné zohlednit možné post-covidové zdravotní následky (únava, poruchy spánku, bolesti kloubů a svalů, zažívací obtíže, depresivní stavy aj.) ve spolupráci s lékařem. Sportovci je doporučeno absolvovat mimořádnou sportovní prohlídku.
3. Poskytněte dostatek času
Odborníci doporučují postupný návrat k plnému zatížení v řádu minimálně 2 až 4 týdnů, v těžších případech návratová doba činí 6 až 8 týdnů. V kratším čase hrozí vznik funkčního přetížení a přetrénování.
4. Postupujte systematicky a se zpětnou vazbou
Základem návratu sportovce je postupné zatěžování, které je definováno v 6 zátěžových krocích (0 - 6). V případě, že se sportovec necítí v daném stupni zátěži dobře či jeho fyziologické hodnoty (tepová frekvence, laktát, VO2max aj.) ukazují přetížení, je nutné reagovat a vrátit se o stupeň níže. Současně se nutné sledovat právě možné fyziologické ukazatele a zároveň dát na subjektivní pocit sportovce, například pomoci Borgovy stupnice RPE (Rated Perceived Exertion), jež poukazuje na pocitovou náročnost tréninku.
5. Motivujte
Pro sportovce je každý výpadek ze sportovní přípravy náročnou zkouškou, obzvlášť tomu je v době pandemické krize. Stanovte si dlouhodobý cíl, zaměřte pozornost na jednotlivé dílčí kroky sportovní přípravy a proces tréninku. Dětské a mládežnické sportovce naučte znovu týdennímu (dennímu) sportovnímu rytmu, probuďte v nich opět zájem o sport - primárně jako zábavu a možnost aktivního trávení volného času.
Zdroje:
VICTORIA VSC [online]. Copyright © [cit. 15.04.2021]. Dostupné z: https://www.vsc.cz/docs/covid_navrat.pdf
Česká společnost tělovýchovného lékařství [online]. Dostupné z: http://www.cstl.cz/file/2020/11/CSTL_COVID_navrat-ke-sportu-RTP.pdf